تفاوت فلکسی و پلکسی

بررسی چاپ فلکسی و متریال فلکس با متریال پلکسی

فلکسی بنر با پلکسی چه فرقی دارد؟

بسیار از افراد ممکن است در گفتار و اصطلاحات روزانه فلکسی و پلکسی را به اشتباه به کارببرند. البته بسیاری از ما در گفتارهایمان این اشتباهات اصطلاحی را انجام می دهیم. شاید در گفته گو های عادی این نکته چندان اهمیت نداشته باشد ولی در  موارد کاربردی و تجاری  شرایط کامل متفاوت است. در این مقاله سعی داریم به تفاوت دو متریال که استفاده فراوانی در محصولات تبلیغاتی و تجاری دارند بپردازیم پس در ادامه با ما باشید. چاپ فلکسی در تبلیغات محیطی مانند چاپ بنر و چاپ استیکر یک محصول کاربردی  تبلیغاتی است. 

فلکسی در واقع متریالی از جنس فلکس است که چاپ روی آن انجام شده در مقابل پلکسی یک ماده پلیمری به صورت ورقه های شفاف است که در ساخت سازهای نمایشگاهی و محصولات تبلیغاتی ، تجاری و .... مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی چاپ فلکسی و متریال فلکس با متریال پلکسی

آشنایی با فلکسی ( چاپ فلکسی )

چاپ فلکس یا چاپ فلکسی فیس در واقع متریالی است که بیستر در محصولات چاپی که عموما جنبه تبلیغاتی و هنری دارد مورد استفاده قرار می گیرد البته این متریال فقط کاربردهای تبلیغاتی ندارد و در دکوراسیون ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد . در نگاه بهتر می توان گفت که این متریال به دلیل انعطاف زیاد و بنابر نیاز در محصولات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد . از ویژگی های چاپ فلکسی و یا متریال فلکس می توان مقاوم بودن این چاپ در مقابل شرایط آب هوایی مثله نور و گرمای خورشید ، رطوبت ها تغییرات جوی مقاوت خوبی دارد. متریال چاپ فلکسی می توانند نور را از خود عبور دهد که این ویژگی بر خلاف چاپ بنر است متریال چاپ بنر قابلیت عبور نور را ندارد. در متریال فلکسی قابلیت استفاده از نور پس زمینه را دارد. به این معنی که در تابلوهای چاپ فلکسی عملیات چاپ روی متریال فلکسی انجام می گیرد و سپس این متریال برروی تابلوهایی نصب می شود و در داخل تابلوها از نور لامپ مهتابی (فلوروسنت) و یا رشته های LED استفاده می کنند. در چاپ فلکسی رنگ ها با غلظت و تیرگی بیشتر نسبت به چاپ بنر به چاپ می رسند. و استفاده از شدت نور پس زمینه که در تابلو فلکسی استفاده شده موجب می شود این غلظت کاهش پیدا کند. 

بررسی چاپ فلکسی و متریال فلکس با متریال پلکسی

آشنایی با پلکسی

پلکسی و یا پلی متاکریلان که به اختصار به آن PMMA  می گویند. پلکسی در واقع تولیداتی پلیمری است که در به صورت ورق های رنگی و شفاف ارائه می شود. این متریال پلیمری بسیار محکم و از مقاومت بالایی برخوردار است و از طرفی این ماده پلاستیکیست به صورت شفافیت نیز تولید می شود که قادر است جایگزینی مناسب برای شیشه ها باشد. با بررسی دقیق تر می توان گفت که متریال پلکسی به دلیل ویژگی های اپتیکال خود و داشتن سطح شفاف متفاوتش می توانند در برابر اشعه خورشید تغییرات شدید جوی استحکام و مقاومت بسیاربیشتری نسبت به شیشه داشده باشد. متریال پلکسی در برابر هرگونه فشار ، کشش ، رطوبت و ضربه و الکتریسته مقاومت خوبی دارد. امروزه استفاده از متریال پلکسی کاربردهای بی شماری دارد که می توان به مواردی نظیر استفاده در محصولات دکوراتیو ، قاب سازی ، خودرو سازی ، عمران ، معماری ، نور پردازی ، ساخت محصولات آموزشی ، اسباب بازی  و.... در تبلیغات از این محصول کاربری در تولید تابلو تبلیغاتی استفاده می کنند . متریال بعضی از تابلوهای تبلیغاتی از جنس فلکسی ساخت شده که گاهی روی این متریال از چاپ فلکسی استفاده می شود. از پلکسی برای ساخت حروف نشانه و یا فرم های برجسته استفاده می شود این عناصر برجسته هر روی تابلوی تبلیغاتی و هم به صورت مستقل بنا به نیاز مصرف کنند مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی برای ساخت لایت باکس نیز از متریال فلکسی بهره می برند. برای برش ها فرم های متفاوت و خاص از دستگاه لیزر استفاده می کنند. که این امر موجب می شود که با استفاده از لیزر بتوان بسیاری از فرم های پیچیده را تولید کرد.