چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال به چاپی گفته می شود که در آن تصاویر بصورت دیجیتالی و با کمک کامپیوتر به چاپ می رسند. چاپ دیجیتال جزو چاپ های نوین و جدید به شمار می رود و روز به روز با پیشرفت تکنولوژی دچار تغییر و تحول می شود. چاپ دیجیتال با روش های چاپ سنتی متفاوت می باشد. در چاپ های قدیمی مثل چاپ افست یا چاپ لیتوگرافی نیاز به استفاده از پلیت ومراحل آماده سازی پیش از چاپ بود اما در چاپ دیجیتال به دلیل حذف این مراحل چاپ سریعتر و ارزانتر خواهد بود. در چاپ دیجیتال فایل چاپی از کامپیوتر به دستگاه منتقل می شود و پس از آن فرایند چاپ آغاز می گردد. در حال حاضر چاپ دیجیتال گرانتر از دیگر روش های چاپ برای مشتریان می باشد اما دارای مزایای بیشماری است که سبب می شود روز به روز به مشتریان آن اضافه گردد.

تاریخچه ی چاپ دیجیتال:
پرینترها از اولین نوع چاپ دیجیتال می باشند و بعد از آن دستگاه های چاپ پیشرفته تر وارد ایران شدند. در سال ۱۳۸۰ دستگاه های چاپ، قابلیت چاپ تصاویر در اندازه های بزرگ تر را پیدا کردند و از این رو صنعت تبلیغات  نیز رفته رفته به سوی چاپ دیجیتال کشیده شد. 

 

روش های چاپ دیجیتال:
چاپ دیجیتال به طور کلی به دو روش جوهر افشان و لیزری انجام می گیرد. 
در برخی از منابع، چاپ دیجیتال بر اساس نحوه ی کار به شرح زیر بیان شده است:
روش دیجیتالی نوری یا پرتوی: در این چاپ محتوا، تصور و متن به واسطه ی تابش شعاع‌های نوری روی کاغذهای حساس به نور، چاپ می گردد. پس از چاپ، کاغذ وارد مرحله ی ظهور می شود.این روش چاپ به دو مرحله چاپ و ظهور نیاز دارد.
روش چاپ دیجیتالی الکتروفتوگرافی: در این  روش از دو نوع مرکب جامد پودری(تونر) یا مایع (دیجیتال مرکبی) استفاده می شود.
روش چاپ مارکرهای لیزری: در این روش سطح چاپ شونده به حرارت حساس بوده و با تابش لیزر تصویر بر روی کاغذ چاپ میگردد. 

 

روش چاپ دیجیتال تصعید رنگ: 

این شیوه شباهت زیادی به چاپ حرارتی دارد. در این شیوه مواد رنگی بر روی سلفون‌هایی قرار دارد که پرتوهای گوناگون مانند لیزر و یا ماتریس‌های حرارتی،‌ رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار کرده و بر روی کاغذ ثبت می کند. به دلیل کیفیت بالا این روش محبوبیت بالایی در عکاسی دارد. این شیوه یکی از گرانترین شیوه های چاپ دیجیتال می باشد. 


تقسیم بندی طبق ابعاد چاپ:
چاپ دیجیتال در سه نوع بزرگ، چاپ عریض و چاپ متوسط انجام میگیرد.

ویژگی های چاپ با فرمت بزرگ:  
چاپ در برگه‎ها‎ی A3 و با عرض ۱۵۰ سانتیمتر 
شیوه چاپ تونری و جوهرافشان یا نوری
کاربرد چاپ پوستر و مصارف فضاهای داخلی  
ویژگی های چاپ با فرمت متوسط: 
چاپ در برگه‎ها‎ی A3 و با سایزهای ۳۳×۴۸ سانتیمتر 
شیوه ی چاپ ی تونری، جوهر افشار و یا نوری 
کاربرد برای چاپ کارت ویزیت، چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ، لفاف‎ها‎ی بسته بندی، لیبل و...
ویژگی های چاپ با فرمت عریض : 
ابعاد این نوع چاپ ۱۵۰ * ۵۰۰ سانتیمتر 
کاربرد در فضاهای باز

مزایای چاپ دیجیتال:
حذف مرحله ی قبل از چاپ یا لیتوگرافی
بالا بودن دقت دستگاه
کاهش خطای انسانی
کاهش هزینه ی چاپ در تیراژ پایین نسب به روش های قدیمی
کاهش ضایعات سطح چاپ شونده
و...

مقایسه ی کیفیت چاپ افست و چاپ دیجیتال:
به طور قطع نمی توان گفت کیفیت کدام چاپ بهتر است؟ چاپ افست یا چاپ دیجیتال؟ به طور کلی کیفیت چاپ تکرنگ مشکی در دیجیتال بهتر از افست می باشد مگر اینکه چاپ تکرنگ مشکی در چاپخانه های جدید الاحداث یا دارای دستگاه های جدید، چاپ گردد که در این حالت کیفیت چاپ افست بهتر از دیجیتال خواهد بود.


کاربرد چاپ دیجیتال
امروزه یکی از باارزش ترین دارایی های هر شرکتی را ارزش ویژه نام نشان تجاری تشکیل میدهد. شرکتهای دارای جایگاه بالا در ارزش ویژه نام نشان تجاری در ذهن مشتریان، به راحتی میتوانند در میان دیگر شرکتها در صنعت مربوط به خودشان سودآور تر تلقی گردند. همچنین تبلیغات با چاپ دیجیتال در بازاریابی نقش عمده ای در ایجاد ارزش برای برندهای مختلف ایفا مینماید و با افزایش چاپ دیجیتال و نفوذ به ذهن مشتریان بر قدرت و ارزش برند این شرکتها افزوده میشود.
چاپ دیجیتال به منظور سرعت دهی و افزایش کیفیت در تبلیغات و سایر مصارف به کار گفته می شود. انواع مختلفی از چاپ دیجیتال مخصوص فضای باز طبق سفارش مشتریان طراحی و به چاپ می رسد. چاپ دیجیتال در نمایشگاه ها نیز کاربرد زیادی داشته و آن را بر روی رول آب، فوم، تخته‌شاسی و یا استند ها و سطوح دیگرنصب می نمایند. از دیگر کاربردهای چاپ دیجیتال می توان به چاپ بروشور، پوستر فوری، کارت ویزیت، کاتالوگ، کارت دعوت، نمونه گیری برای کتاب و.. اشاره کرد. 
  
 
قیمت چاپ دیجیتال:
تعرفه ی چاپ دیجیتال بر اساس جنس سطح چاپ شونده، نوع رنگ به کار رفته و تعداد و تیراژ بستگی دارد. در بسیاری از موارد چاپ دیجیتال ارازنتر از چاپ افست یا روش های قدیمی می باشد. در چاپ دیجیتال امکان  چاپ در تیراژهای کم و تغییر مطالب در چاپ های بعدی وجود دارد. از این رو هزینه ها برای مشتری بسیار کمتر خواهد بود. از دیگر معیارهای تعیین قیمت چاپ دیجیتال وزن کاغذ می باشد. برای مثال چاپ با کاغذ ارزانتر از چاپ با گلاسه است زیرا وزن کمتری دارد.تعرفه چاپ بر روی لیبل و کتان گرانتر از گلاسه و کاغذ می باشد.
پر واضح است که هزینه ی چاپ دیجیتال رنگی بیشتر از چاپ سیاه سفید می باشد. هر چه ابعاد کار شما بیشتر باشد هزینه ها نیز افزایش خواهد داشت. 
تنپلات نیز نوعی از چاپ دیجیتال است که در آن امکان طراحی و عکاسی نیز وجود دارد و کیفیت بالایی نیز دارد. از این رو قیمت آن گرانتر می باشد. 


سفارش چاپ دیجیتال: 
به منظور سفاش چاپ دیجیتال فایل مورد نظر خود را در یک در واحد طراحی و گرافیک و امور مربوط به دیزاین سفارشات، طراحی کنید و به کامپیوتر دستگاه چاپ انتقال دهید. سرعت بالای چاپ و امکان چاپ چندین طرح در یک دوره از چاپ از ویژگی های چاپ دیجیتال می باشد. 


متریال مود استفاده در چاپ دیجیتال:
چاپ دیجیتال بر روی انواع مدیاها از جمله کاغذ های تحریر، شیشه ای، تلق ترانسپارنت، گلاسه، کتان، پشت چسب دار براق یا مات ، سولیت ، بنر ، مش، پلی پروپیلن، فلکس، استیکر، کاغذ کوتد، بک لایت، لیبل، لمینت و.. انجام میگیرد.

چاپ دیجیتال لیبل:
این چاپ در تیراژهای کم انجام میگیرد. اگر تصویر شما دارای رنگ های نقره ای و طلایی است توصیه ی ما به شما بکارگیری چاپ لیبل می باشد. متریالی که برای چاپ لیبل استفاده می کنند شامل کاغذ، پلاستیک PET و لیبل های PP می باشد.
برچسب های  شیشه ای یا همان لیبل ترنسپرنت، برچسبی مقاوم و شفاف می باشد که پس از چاپ و نصب دو طرف آن قابل رویت است. از انواع آن می توان به نوع چسب دار و طلق دو رو اشاره کرد.

چاپ دیجیتال کتاب:
چاپ کتاب با تیراژ پایین توسط چاپ دیجیتال امکان پذیر می باشد. اگر میخواهید کتابی با تیراژ پایین تولید کنید چاپ دیجیتال هزینه های کمتری را شامل می شود زیرا در آن نیازی به آماده سازی پلیت نمی باشد. اما برای چاپ کتاب با تیراژ بالا بهتر است از روش های قدیمی استفاده کنید زیرا صرفه ی اقتصادی بهتری دارند. چاپ دیجیتال کتاب این امکان را فراهم می کند که از استقبال یا عدم استقبال از کتاب آگاه شوید و سپس به سراغ  چاپ کتاب با تیراژ بالا بروید. تغییر اطلاعات و محتوای کتاب از مزایای چاپ دیجیتال کتاب می باشد. از دیگر مزایای آن می توان به سرعت بالا نسب به روش های قدیمی اشاره نمود.


چاپ دیجیتال کاتالوگ و بروشور:
چاپ کاتالوگ‎ها و بروشورها باید به سرعت انجام گیرد.از آنجا که چاپ بروشور و کاتالوگ به منظور تبلیغات انجام میگیرد و ظاهر آن به نوعی بازتابی از کیفیت خدمات و محصولات شما می باشد پس باید کیفیت و طراحی آن در نوع خود بینظیر باشد. در چاپ دیجیتال این امکان فراهم شده و تصاویر باکیفیت بالایی به چاپ می رسند. از جمله معایب چاپ کاتالوگ و بروشوردیجیتال، محدودیت در تعداد چاپ است که برای مصاعد نمودن شرایط می‎توان دفعات چاپ را افزایش داد.