چاپ

افست (Offset) به معنای غیر تماسی می باشد، بدان معنی که کاغذ افست هنگام چاپ در تماس مستقیم با پلیت چاپی نمی باشد. از این روچاپ افست را چاپ  غیر تماسی می گویند. اخیرا چاپ افست در صنعت چاپ رواج زیادی یافته و طرفدارن زیادی نیز در صنعت تبلیغات پیدا کرده است. هر نوع تبلیغی می تواند برای افست ها بکارگرفته شود.

 

موارد استفاده از افست:

از افست ها در چاپ كتاب ، چاپ مجله ، چاپ بروشور و چاپ كاتالوگ ، پوستر، چاپ سررسید اختصاصی ، چاپ سربرگ، چاپ کارت ویزیت، چاپ تراکت ، چاپ ست اداری، چاپ پاکت نامه و.. استفاده می شود. چاپ افست با تیراژ و تعداد زیاد انجام میگیرد. از این رو اطمینان از کیفیت چاپ دراین موارد بسیار بالا می رود. چاپ افست  چاپ دیجیتال با یکدیگر در رقابت می باشند و هر کدام دارای مزایا و معایب منحصر به فردی می باشند. 
 

مقایسه ی چاپ افست و چاپ دیجیتال:

هزینه ی چاپ افست کمتر از چاپ دیجیتال می باشد.
در چاپ دیجیتال هزینه چاپ به تعداد نسخه‌های چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپ شده، مقدار ثابتی وجود دارد.
از جمله اشکالات روش چاپ دیجیتالی، امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تیراژ محدود را‎ می‌‎باشد. در چاپ دیجیتال امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه در هر برگ چاپی را وجود دارد. امادر روش افست‎ می‌‎توان چاپ را در تیراژ نامحدودی انجام داد.
 
چاپ دیجیتال در هر دور چاپ‎ می‌‎تواند تصویر و متن متفاوتی را چاپ نماید.
در روش دیجیتالی‎ می‌‎توان در هر نسخه چاپی خود اطلاعات متغیری را چاپ  نمود اما در چاپ افست تغییر اطلاعات ممکن نیست.  
میزان مواد باطله شامل کاغذ و مواد شیمیایی در چاپ دیجیتال کمتر است چون دست پیدا کردن به رنگ و یا تنظیمات حین چاپ، ضرورتی ندارد.
کیفیت چاپ افست از چاپ دیجیتال بیشتر و رنگها با کیفیت بهتری می‌‎باشد. برش‏ها‏ چاپ افست دقیق تر و کارها تمیزتر و مرتب تر صورت‎ می‌‎گیرد. در چاپ‏ها‌‎ی دیجیتال با کشیدن دست روی سطح کار، رنگ چاپ شده پاک می گردد.
روش چاپ افست برای تیراژ‏ها‌‎ی بالا مقرون به صرفه تر است و برای تیراژهای بسیار بالا این روش کاربردی تر و کاربردی تر می باشد.
دستگاه‏ها‌‎ي چاپ افست توانایی چاپ با 5 رنگ را دارند. بدان معنی که می‎توانند علاوه بر چاپ هم زمان CMYK، چاپ رنگ پنجم برای مثال  نقره اي يا طلايي يا رنگ‏ها‌‎ي ساختگي و يا چاپ ورني را نیز ایجاد کنند.
در چاپ دیجیتال جوهر یا تونر در داخل کاغذ نفوذ نمی‌کند، بلکه لایه نازکی بر روی سطح تشکیل می‌شود و در برخی دستگاه‏ها‌‎ی چاپ نیز ممکن است برای تثبیت آنها بر روی زمینه از مواد اضافی و پوششی که توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یووی افزوده می‌شوند، استفاده شود. اما در چاپ افست جوهر به خوبی در کاذ نفوذ می کند.
از مزایای منحصر به فرد چاپ دیجیتال امکان استفاده از رنگ‌های اسپات (Spot) بشکل کانال‌های رنگی مجزا و یا چاپ ۶ رنگ HI-FI می باشد.
سیستم‌های تونری‎ می‌‎توانند با سرعتی بالایی نسبت به سیستم‌های جوهرافشان، تصاویر را ایجاد کنند.
 
چاپ افست ارازن قیمت:
دستگاه های چاپ افست با یکدیگر متفاوت می باشد. گاهی چاپ افست با یک دستگاه ارزانتر از دیگر دستگاه ها ی چاپ افست برای شما تمام خواهد شد.
به علت وجود دستگاههاي با ابعاد مختلف بايد دقيقا محاسبه شود كه كار چاپي ما با كدام يك از اين دستگاهها به صرفه تر می باشد زیرا که هرچه تیراژ چاپ بالاتر باشد چاپ افست ارزانتر می باشد. برای انکه بهتر متوجه موضوع شوید مثالی را بیان می کنیم.
کاری که با ابعاد ۲۵×۳۵ و تيراژ ۱۰۰۰۰  باشد را می توانیم هم با دستگاه ۵۰ ×۷۰ بصورت دو دور و هم با دستگاه ۱۰۰×۷۰ بصورت يك دور چاپ کنیم. كه چاپ با دستگاه ۱۰۰×۷۰ بسیار به صرفه تر و ارزانتر می باشد.
 
راهنمای سفارش چاپ افست:
دستگاه های چاپ افست بسته به مدل و یا شرکت سازنده، سایز چاپ و تعداد رنگ بکار رفته که به اصطلاح برج های رنگ گفته می شود تقسیم بندی می شوند.
پس از آنکه تعداد دور دستگاه مربوطه را انتخاب کردید نوبت به انتخاب نوع دستگاه بر اساس رنگ می باشد. دستگاه ها معمولا بصورت تک رنگ، دوررنگ ، چهاررنگ ، پنج رنگ ، شش رنگ ، هشت رنگ و … موجود می باشند.
بطور کلی برای چاپ کارهای تمام رنگی از ماشین های چاپ چهار رنگ اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی به اصطلاح دارای چهار برج رنگی می باشد که می تواند طیف وسعی از رنگ ها را بر روی کاغذ چاپ نماید.
چابگر های تک رنگ برای چاپ متن کتاب ، چاپ سربرگ، چاپ پاکت نامه و … بکار می رود و ماشین های چاپ دو رنگ برای متن هایی که معمولا دو رنگ هستند و یا چاپ سررسید ها استفاده می شود.
 

چاپ افست با کیفیت:

کیفیت چاپ افست نقش مهمی را در مدت زمان ماندگاری و افزایش انگیزه مخاطبان در جهت وفاداری ایفا می­کند، از این رو این چاپخانه ی نوری گرفیک تلاش می­کنند، با بهبود کیفیت چاپ افست ، از این مزیت رقابتی برخوردار شوند. در محیط پر تلاطم و رقابتی امروز ، چاپخانه هایی درعرصه رقابت موفق می شوند که در برآوردن نیازها و خواسته های مشتریان ، گوی سبقت را از سایر رقبای بازار بربایند . به تعبیر دیگر ، بنا بر فلسفه جدید بازاریابی یعنی مشتری گرایی ، مشتریان را مرکز توجه قرار داده و ازدید مشتریان به مسائل نگاه کنند. ازاین رو نوری گرافیک مفتخر است که  با بکارگیری مدرن ترین دستگاه های چاپ افست، رضایت مشتریان عزیر را کسب نموده است.