سرلاین

داشتن یک فروشگاه بدون در نظر گرفتن بزرگی آن یک تجارت عالی و سود آور است. در صورتی که همه ی عوامل دست به دست هم داده و سود آوری بیشتر و بیشتر را منجر شود. در فروشگاه ها انواع مختلفی از محصولات در حجم های بالا به فروش می رسد. از این رو چیدمان برنامه ریزی شده و درست، موضوعی مهم در فروشگاه ها می باشد که اگر به درستی انتخاب شود می تواند کسب کار شما را رونق دهد.

ممکن است شما یک مدیر خوب برای کارمندان فروشگاه یا هایپر ماکت خود باشید و یک گروه عالی در سازمان خود داشته باشید.
با این حال، موفقیت کسب و کاردر فروشگاه فقط به تلاش و کوشش نیروهای انسانی شما بستگی نخواهد داشت. بلکه بخش مهمی از آن در مورد بازاریابی و افزایش فروش از طریق طراحی داخلی فروشگاه می باشد. کسب و کار شما نه فقط هدف بهره وری، بلکه باید قله های سودآوری را نیز پشت سر بگذارد. ایجاد انگیزه در کارکنان فروشگاه امری حیاتی است اما برای داشتن کسب و کار بهتر باید مشتری را جذب فروشگاه خود نمایید و روز به روز خرید را افزایش دهید.
 

از جمله مهمترین نیاز برای جذب مشتری در فروشگاه چیدمان صحیح و مناسب اجناس وکالاها در قفسه است.

از مهمترین ویژگی یک چیدمان عالی این است که کالا به تعداد انبوه در فروشگاه بوده و به خوبی در دسترس مشتری باشد. همچنین قفسه های فروشگاه کمترین فضا را اشغال کرده باشند. از این رو نقش قفسه ها در چیدمان و طراحی چیدمان کالاها در قفسه بیش از پیش پر اهمیت می شود.هر چه روز به روز به تعداد فروشگاه ها افزوده می شود رقابت بین آن ها نیز گسترش یافته و همه ی مدیران فروشگاه ها به دنبال جذب مشتری هستند. از این رو قفسه های فروشگاه نیز روز به روز پیشرفته تر شده و طراحی آن ها خلاقانه تر می باشد. ساخت قفسه های خلاقانه در فروشگاه ها رابطه ی مستقیمی با فروش و سود دهی خواهد داشت. اینکه امروزه قفسه های فروشگاهی در هر فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند به دلیل مزایای زیاد آن ها می باشد. قفسه بندی فروشگاه موجب افزایش کالاها در فروشگاه می شود. این قفسه ها تحمل زیادی در نگهداری کالاها دارند و می توان اجناس وکالاهای فروشگاه را به خوبی دسته بندی نمود. قفسه های فروشگاه به طور کلی به دو دوسته تقسیم می شود.
سرلاین
سرلاین
سرلاین
سرلاین

 

1.​قفسه بندی هایپرمارکتی خود ایستا یک طرفه:  قفسه ی کنار دیوار در فروشگاه به این نام مشهوراست. البته نصب بر روی دیوار لازم نمی باشد. استاندارد تمامی قفسه های کنار دیوار به این صورت می باشد در ارتفاع 230 سانتیمتر و در 6 طبقه نصب می گردد. طبقه اول کف 60 یا 50 سانتیمتری و در عرض 100 سانتی متر و بقیه ی قفسه ها در 5 طبقه دیگر به عرض 50 یا 40 سانتیمتر ساخته می شوند.

2.​قفسه بندی هایپرمارکتی خود ایستا دو طرفه: این نوع قفسه ی فروشگاهی در وسط هایپرمارکتها یا فروشگاه ها قرار می گیرند و از دو طرف جنس بر روی کالا چیده می شود. نام دیگر این قفسه، قفسه ی وسط فروشگاه می باشد. قفسه خود ایستا دو طرفه به ارتفاع 170 سانتیمتر و در 6 طبقه طراحی و اجرا می شوند، که کف آنها 50 یا 60 و به عرض 100 سانتیمتر می باشد. قفسه ی وسط فروشگاه به دو دسته تقسیم می شود.
  
در کل برای معرفی و افزایش مشتری به منظور افزایش فروش اجناس، خرید قفسه های مدرن فروشگاهی امری اجتناب ناپذیر است. زیرا در فروشگاه اولین چیزی که به چشم مشتری می خورد سرلاین و قفسه های فروشگاه می باشد. از این رو قفسه های موجود در هایپرمارکت و فروشگاه باید جذاب باشد تا روز به روز به مشتریان دائمی فروشگاه افزوده شود. 
بهتر است محصولات جذاب تر در فروشگاه را در سرلاین های جلویی و در سرلاین گرد قرار دهید. این کار باعث میشود تا افراد حتی بدون داشتن برنامه قبلی خرید، سبد کالای خود را پر نمایند.